Jak se připravit na přijímací pohovor?

Období hledání nové práce patří mezi ty obzvlášť stresující. Nejdříve se musíte odhodlat začít práci hledat, pak se rozhodnout, co vlastně chcete dělat a následně se probrat desítkami inzerátů a na ty vybrané poslat životopis.

 

Pokud personalistu svým CV zaujmete, budete v nejbližší době pozváni na osobní pohovor. Jak se na něj připravit, abyste nejen uspěli, ale i zazářili?

 

Nachystejte si svoje materiály

Máte prezentace svých výsledků nebo vlastní výrobky? Nejlepší způsob jak ukázat, že něco umíte, je dokázat to. Přineste materiály a ukažte, že o pracovní pozici vážně stojíte a jste vhodným kandidátem.

 

Přineste si vytištěný životopis

Do CV si můžete udělat pár poznámek k různým projektům, na kterých jste pracovali nebo zaznamenat výsledky, kterých jste dosáhli, ať to pak ve stresu nemusíte lovit z paměti.

 

Prolustrujte webové stránky a sociální sítě společnosti

Najděte si informace o společnosti, do které se hlásíte. Kdy byla založena? Jaké jsou její hodnoty a způsob komunikace? Kdo společnost vede? Zabývá se nějakými zvláštními aktivitami (např.: charitou)?

 

Připravte si odpovědi na typické otázky

Mezi oblíbené dotazy personalistů patří např.: „Kde se vidíte za 5 let?“, „Jaké jsou vaše pozitivní a negativní vlastnosti?“ nebo „Proč opouštíte stávající zaměstnání?“. Zkuste si doma nanečisto na tyto otázky odpovědět, ať vás nic nezaskočí a můžete se vytasit se promyšlenou odpovědí.

 

Udělejte vynikající první dojem

Přichystejte si včas vhodné oblečení a boty, ať vás ráno nepřekvapí pomačkaná košile nebo oko na punčoše. Ženy by měly zvolit decentní líčení a zaměřit svou pozornost i na manikúru – ruce budou na stole na odiv po celou dobu pohovoru. Muži by si měli oholit tvář nebo alespoň vousy upravit do úhledného strniště.

 

Neponechte nic náhodě – ani dopravu

Rozmyslete si nejlepší způsob dopravy pro denní dobu, ve které se pohovor koná. Máte se s personalistou sejít hned ráno nebo naopak odpoledne? Počítejte s kolonami a vyrazte z domova raději dříve nebo zvolte hromadou dopravu, v Praze nejlépe metro.

 

Připravenost vzbuzuje dojem, že vám na získání práce opravdu záleží. A jak se říká, připraveným štěstí přeje. Jak u pohovoru uspět se dozvíte v některém z příštích článků.

Jste zatím ve fázi hledání? Podívejte se na kariérní stránky Modré pyramidy a vyberte si, na kterou pozici se s chutí připravíte.

Autor: Jana Stolařová, Iva Fujtíková

Vykročte k nám

Chcete budovat kariéru a pomáhat našim klientům? Jste na správném místě. Rádi Vám pomůžeme vyplnit kalendář na celý pracovní týden. Začít u nás můžete i jako student nebo rodič na mateřské dovolené.

Dát o sobě vědět