Dress code - jak se oblékat do práce?

Většina korporací již dnes má ve vnitřních směrnicích stanovený dress code. Pokud si nejste jistí, jak to s oblékáním funguje ve vaší společnosti, zeptejte se při pohovoru, na personálním oddělení nebo se rozhlédněte po ostatních a inspirujte se.

 

Často záleží na tom, zda pracovník přichází do styku s klienty. Pokud ano, pak se nejčastěji jedná o styl oblékání Business Formal či Business Casual.

Business Formal a Business Casual

Styl oblékání Business Formal je poměrně striktní. U žen je vítaným oděvem kostýmek a u mužů nezbytností oblek s košilí a kravatou.

Dámy by měly věnovat pozornost délce sukně. Když se žena posadí, měla by být sukně dlouhá nejvíce dlaň nad kolena. Kratší se nedoporučuje. Halenka či košile by neměla prosvítat. Muži by se měli zaměřit na barvu obleku a volit do práce modrý či šedý. Černá barva obleku se hodí na společenské akce či setkání po 18. hodině. Rukávy saka by měly sahat lehce nad zápěstí, aby mohl rukáv košile lehce vykukovat.

Styl oblékání Business Casual je uvolněnější, ale i ten má svá pravidla. Zapovězeny by měly být džíny a to pro ženy i muže. Pokud po nich v největší nouzi přece jen sáhnete, volte černé či šedé, bez vyšisovaní či otrhání. Vhodným vrškem je košile. Muži se však nemusí tísnit v kravatách a ženy mohou sáhnout i po halenkách či svetřících. Ideální obuví jsou lodičky, mokasíny či oxfordky. Vyvarujte se otevřené a extravagantní obuvi. Muži mohou do bot zvolit originální barevné ponožky, pokud chtějí dodat oblečení šmrnc.

Co dnes na sebe?

Váháte, jak se obléci do práce? Zamyslete se, jaký váš čeká program. Jinak se obléknete na poradu se šéfem a jinak pokud strávíte celý den zavření v kanceláři.

Jak vidíte, dá se říci, že výběrem oblečení ve stylu Business Casual nic nezkazíte. Pokud je váš oděv padnoucí a čistý, uděláte dojem při kontaktu s klientem i poté večeři s kolegy, kde můžete odložit sako.

 

Hledáte práci, ve které si budete moci vyzkoušet všechny styly oblečení z tabulky výše přímo v praxi? Podívejte se na nabídku pracovních míst u Modré pyramidy.

 

Autor: Jana Stolařová

Vykročte k nám

Chcete budovat kariéru a pomáhat našim klientům? Jste na správném místě. Rádi Vám pomůžeme vyplnit kalendář na celý pracovní týden. Začít u nás můžete i jako student nebo rodič na mateřské dovolené.

Dát o sobě vědět