
3 kroky k získání práce
1. krok: dobře napsaný životopis
Životopis by měl adresáta zaujmout a dokázat na něj zapůsobit, což samozřejmě neznamená přikrášlovat skutečnost, ale popsat ji zajímavým způsobem. Jinak bude určitě vypadat životopis člověka, který se uchází o místo grafika v designovém studiu a člověka, který plánuje svoji profesní dráhu spojit s bankou nebo třeba právní kanceláří.
Personalisty zajímají v každém CV především vaše pracovní zkušenosti. Ty řaďte vždy od těch nejnovějších po nejstarší. Vhodné je uvést název zaměstnavatele a pracovní pozice, popř. popis pracovních činností a také délku pracovního poměru. Do životopisu nepište více než poslední 3 zaměstnání. Ostatní můžete zmínit jen v bodech, v motivačním dopisu nebo až na pohovoru.
Nezapomeňte do CV přidat také vzdělání, certifikáty z různých školení, úroveň vašich jazykových znalostí či jiné speciální dovednosti, které vás mohou odlišit od ostatních kandidátů.
2. krok: příprava na pohovor
Životopis personalistu zaujal? Výborně, nyní vás čeká pohovor. S hledáním ideální práce i sepsáním CV jste si dali záležet, tak nepodceňte ani přípravu na pohovor.
Prohlédněte si sociální sítě a webové stránky společnosti. Podívejte se, kolik let je společnost na trhu, kdo je jejím ředitelem, jaké konkrétní služby nabízí či jak se prezentuje. Alespoň den před pohovorem si zkontrolujte oblečení, které si chcete obléknout. Určitě se nechcete ráno zabývat pomačkanou sukní nebo nečekaným, ale viditelným flekem na košili. Také si naplánujte dopravu na místo pohovoru a dejte si alespoň 30 minutovou rezervu. Nikdy nevíte, jaká bude dopravní situace nebo zda najdete místo konání pohovoru tak hravě, jak se zdálo. Přijít včas je základ. Není moc horších signálů pro potenciálního zaměstnavatele než nedochvilnost kandidáta.
3. krok: samotný pohovor
Byť od začátku mluvíme o pohovoru, tak dnes se již většinou nesetkáte s klasickými metodami „výslechu“. Moderní je dnes setkání s uvolněným rozhovorem, při němž má kandidát možnost získat co nejpřesnější představu o své budoucí práci. Současně s tím si personalista dotváří obraz znalostí a schopností na základě reakcí kandidáta. Právě uvolněná atmosféra dává oběma stranám možnost lépe prodiskutovat všechny potřebné záležitosti.
I když kandidát nepodcení přípravu, tak v rámci rozhovoru může přijít téma, které mu není vlastní a tady je na místě jedno doporučení – není nad otevřenost a přirozenost – nebojte se přiznat nějakou slabinu. Nezapomeňte, že nadšení a upřímný zájem o práci velmi často dokáže vyvážit nedostatek zkušeností nebo praxe.
Už máte sepsaný životopis, jen ta pravá práce nikde? Prohlédněte si nabídku volných míst u Modré pyramidy a třeba se již brzy budete muset vrhnout na přípravu na pohovor.